Marta i jej niesamowita ścieżka studiów w 3 krajach!

Marta Pikiewicz to absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Finance and Accounting. Czynna działaczka organizacji ESN oraz AIESEC. Marta spędziła pół roku na wyjeździe Erasmus+ w Paryżu na Sorbonie! A już od października rozpoczyna podwójne studia magisterskie w ramach programu Erasmus Mundus Global Studies w Niemczech i Anglii. Jak znajduje czas na działalność społeczną? Jak wyglądał jej typowy dzień w Paryżu oraz na czym polegają studia w ramach programu Erasmus Mundus Global Studies? O tym i o innych niezwykłych rzeczach opowiada Oldze Kotyk – Prezesce naszej fundacji.

Na wstępie chciałabym pogratulować Ci z całego serca za otrzymanie Stypendium Ministra Edukacji za znaczące wyniki w nauce. Jesteś wielka !

Jesteś bardzo aktywną osobą, studiujesz dziennie finanse i rachunkowość w języku angielskim na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, działasz w stowarzyszeniach, fundacjach, jesteś ambasadorką firmy PwC oraz Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce, a dodatkowo wyjeżdżać na wymiany studenckie. Wow! Co skłoniło Cię, aby dołączyć jeszcze do nas i jak udało Ci się znaleźć wolną godzinę w tygodniu?

Działalność w fundacji daje poczucie sprawczości i możliwość niesienia realnej pomocy. Dodatkowo uwrażliwia i uczłowiecza poprzez bezpośredni kontakt z młodzieżą z domów dziecka. Cieszy mnie, że w trakcie lekcji z dziećmi mogę przekazywać im moje wartości, stanowić inspirację i pomagać im w kreowaniu lepszej przyszłości. Jestem młodą studentką, więc przepaść wiekowa między mną, a uczniem nie jest duża, co jest olbrzymim atutem. Odnoszę wrażenie, że dzięki temu młodzież z większym zainteresowaniem i pasją podchodzi do nauki. Dużo nas łączy i z łatwością odnajdujemy wspólny język.

Opowiesz nam trochę o Waszej relacji z uczniem? (Kogo uczysz-wiek, klasa, przedmiot oraz jak długo razem się uczycie i jaka macie relacje)

Od roku prowadzę dodatkowe zajęcia z języka angielskiego z uczennicą z 8 klasy podstawówki. Mamy koleżeńskie relacje, oczywiście z zachowaniem szacunku. Najważniejsze w relacji z moją uczennicą jest zbudowane zaufanie. Moja uczennica czuje się komfortowo i swobodnie wyraża swoje emocje. To bardzo ważne, bo charakter lekcji jest dostosowany do tego jak w danym dniu czuje się uczennica. Myślę, że przez ostatni rok udało nam się stworzyć „naukową” więź.

Masz może jakieś sprawdzone metody nauczania, z których korzystasz podczas zajęć ?

Jestem przekonana, że w nauce języka angielskiego najważniejsze jest przełamanie bariery językowej. Dlatego stawiam duży nacisk na konwersacje. Chcę, żeby komunikatywna znajomość języka obcego stanowiła kompetencję, z której mój uczeń będzie czerpał korzyści w życiu codziennym i zawodowym. Moją metodą jest przygotowywanie bazy słownictwa z danej tematyki, a następnie wspólne tworzenie prostych zdań i wykorzystywanie ich jako narzędzi do tworzenia dialogu. Z moich obserwacji taka formuła nauki jest efektywna.

A jak zazwyczaj wygląda Wasza typowa lekcja?

Lekcję rozpoczynamy od kilku minut rozmowy na temat samopoczucia ucznia. Następnie wspólnie ustalamy przebieg lekcji, bo najważniejszy jest komfort ucznia. Zazwyczaj pół lekcji utrwalamy materiał ze szkoły, a następnie przechodzimy do ćwiczeń ustnych. Oczywiście nie ma jednego, stałego wzoru lekcji, ponieważ prawidłowa nauka języka angielskiego wymaga wielowymiarowego podejścia.

To ostatnie pytanie zanim przejdziemy do dalszej części rozmowy, co najbardziej lubisz w Web-Korkach i co Twoim zdaniem odróżnia nasza fundacje od innych organizacji?

Fundacja Web-Korki wyróżnia się olbrzymią troską o jakość usług przekazywanych uczniom. Koordynatorzy fundacji zwracają dużą uwagę na systematyczność zajęć. W przypadku niedyspozycji korepetytora, natychmiast zostaje zapewnione zastępstwo. W ten sposób uczeń nigdy nie zostaje sam z problemem naukowym, może zawsze liczyć na solidne wsparcie. Bardzo to doceniam. Fundacja rozwija się intensywnie i staje się coraz większa, a mimo to wciąż oferuje indywidualne podejście. Świetna komunikacja, wsparcie i dbałość o szczegół.

Super, to teraz już nie ma na co czekać tylko przechodźmy do pytań odnośnie Twojego rozwoju osobistego, na który bardzo stawiasz, nie ukrywam bardzo zaciekawił mnie program Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce, na czym polega Twoja rola tam i jakbyś mogła przybliżyć nam idee stowarzyszenia?

Przez ostatni rok miałam przyjemność pełnić funkcję ambasadora Celów Zrównoważonego Rozwoju w Stowarzyszeniu Narodów Zjednoczonych w Polsce. Głównym celem tego programu jest szerzenie wiedzy na temat SDGs wśród młodych ludzi. Program polega na  stworzeniu dwóch projektów realizujących wybrane cele i jednoczesne uzyskanie jak największej liczby interesariuszy. Agenda 2030 ONZ i istota Celów Zrównoważonego Rozwoju to nasza przyszłość, którą powinniśmy mądrze i świadomie kreować.

Co zainspirowało Cię w dzieciństwie do rozwoju osobistego, zainteresowania finansami i globalnymi problemami? Gdzie młodzież może szukać swoich zainteresowań?

Jako dziecko, a później jako nastolatka uczęszczałam na Uniwersytet Dziecięcy Akademii WSB, który funkcjonuje do dziś. To ciekawa inicjatywa, która pozwala dziecku poznać środowisko naukowe w prosty i przyjazny sposób. Jako młoda studentka uczestniczyłam w wykładach i praktycznych zajęciach z wielu dziedzin naukowych. Tam znalazłam wiele inspiracji i rozwinęłam swoje zainteresowania.

Dobrze, bardzo Ci dziękuje, wiem tez ze wróciłaś ostatnio z Erasmusa w Francji, w jakim mieście byłaś i dlaczego akurat zdecydowałaś się na ten kraj?

Akademicki semestr zimowy 2022 spędziłam na wymianie akademickiej Erasmus+ w Paryżu. Studiowałam na uczelni Univeriste 1 Paris Pantheom-Sorbonne. Francja to wielokulturowy kraj z pięknymi tradycjami. Nie ma nic bardziej francuskiego niż sam Paryż! Kto nie marzy o pikniku z bagietką na Polach Marsowych pod Wieżą Eiffla? Albo o wieczornym spacerze wokół Luwru? Właśnie takie piękne doświadczenia oferują studia w Paryżu. Studenci z całego świata i tworzenie międzynarodowych kontaktów to kwintesencja wyjazdów Erasmus. Warto również wspomnieć, że każdy obywatel Unii Europejskiej w wieku 18-26 lat zwiedzi większość paryskich muzeów za darmo. Dodatkowo rząd francuski w ramach programu CAF częściowo finansuje mieszkanie studentów zagranicznych. Francja jest przyjazna studentom!

Paryż wydaje się być cudownym miejscem, pełnym magii, czy przez ten semestr udało Ci się dostrzec jakieś różnice kulturowe np. w podejściu do studiowania?

Francuzi bardzo poważnie podchodzą do studiowania. To zazwyczaj ambitni i pilni studenci nastawieni na sukces. Raczej wolą działać samodzielnie i lubią rywalizację. Z drugiej strony niezwykle ważnym aspektem jest życie towarzyskie. Francuzi maja we krwi spotkania w kawiarniach lub nad brzegiem Sekwany. Lubią biesiadować i szanują swoje tradycje. Jednocześnie cenią sobie wolność i wielokulturowość. Paryż to stolica mody i to właśnie paryskim stylem byłam najbardziej zaskoczona. Dominuje monochromatyczny styl i prostota.

A zdradziłabys nam, jak wyglądał typowy Twój dzień oraz jaki moment szczególnie utkwiły Ci w pamięci?

Mój typowy dzień rozpoczynał się na uczelni, a kończył w muzeum. Po drodze bagietka francuska i wizyta w bibliotece. Najpiękniejszym wspomnieniem edukacyjnym był dla mnie przedmiot development policies w ramach którego co trzy zajęcia zmieniał się prowadzący. Najpierw miałam zajęcia z praktykiem z Komisji Europejskiej, z którym tworzyliśmy symulację potencjalnego projektu KE. Następnie wykłady z Profesorem Harvard Kennedy School na temat finansów publicznych i finalnie zajęcia z Panią Profesor pracującą w Banku Światowym. To było bardzo inspirujące i na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

A czy byłabys w stanie polecić nam co warto odwiedzić/zjeść będąc w Paryżu?

Szczególnie polecam długi spacer francuskimi uliczkami trasą Jardin du Palais-Luwr-Jardin des Tuileries, następnie Place de la Concorde i na koniec Łuk Triumfalny. To piękna trasa. Poza Wieżą Eiffla warto odwiedzić wzgórze Montmartre i znajdującą się na nim bazylikę Sacre Coeur. A na wieczór niezapomniana atrakcja w znanym kabarecie Moulin Rouge. Godna uwagi jest także dzielnica łacińska, czyli budynek historycznej Sorbony i Panteonu. Paryż ma również dwie małe wyspy Ile de la Cite oraz Ile Saint Louis, na których znajduje się katedra Notre Dame i kaplica Saint Chapelle. A to co należy zjeść to zdecydowanie zupa cebulowa, ślimaki i crepy!

Pewnie wiele osób zastanawia się jakie wymogi trzeba spełnić, aby wylecieć na Erasmusa, jak to wygląda w praktyce? I czy mogą o wyjazd ubiegać się tez osoby, które nie dysponują dużymi środkami pieniężnymi?

Erasmus + to cudowny program! Rekrutacja odbywa się dwa razy w roku i jest organizowana przez uczelnie, na której studiujemy. Dział współpracy międzynarodowej na danej uczelni to miejsce, z którym należy się skontaktować. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny oraz działalność dodatkowa w organizacjach studenckich, kołach naukowych i wolontariatach. Każdy student może zaaplikować na dowolna uczelnię partnerską. Program Erasmus + oferuje stypendium dla osób zakwalifikowanych na wyjazd. W zależności od kraju, do którego wyjeżdżamy to około 300-500 euro miesięcznie. W większości przypadków pokrywa to koszty mieszkania i częściowo wyżywienia.

A po powrocie do Polski miałaś dużo nadrabiania na uczelni?

Zakres materiału w danym semestrze na uczelni macierzystej powinien pokrywać się z przedmiotami realizowanymi w tym czasie za granicą. Niestety często występują różnice programowe i jest to niemożliwe. Wtedy uczeń musi zaliczyć przedmioty za minimum 21 ECTS za granicą i po powrocie zdać przedmioty z różnic programowych. We Francji zdałam 4 egzaminy i później czekały na mnie jeszcze 3 w Polsce. Był to bardzo intensywny czas.

 Miałabyś może dla nas jakaś anegdotkę związana z Twoim pobytem we Francji? Jakaś przygoda, która zapadła Ci w pamięci?

Zdecydowanie wizyty w pralni publicznej, bo w mieszkaniach studenckich nie ma pralek. Wizyta we francuskiej pralni jest tak normalna jak wizyta w sklepie spożywczym, a pralnia znajduje się na każdej paryskiej ulicy. Każdy z niej korzysta bez względu na status materialny. Jednak to miejsce przyprawiało mnie o zawrót głowy! Mam przed oczami obraz siebie maszerującej z workami ubrań i proszkiem do prania po ulicach Paryża. Koszmar! 😉

Dużo podróżujesz, czerpiesz z życia i wykorzystujesz możliwości, które pojawiają się dzięki temu, ze studiujesz, jakie rady miałabyś dla osób, które zastanawiają się aby wyjechać na Erasmusa ? Albo w ogóle, aby pójść na studia? Czy warto? 🙂

Po trzech latach bycia aktywną studentką odnoszę wrażenie, że to najciekawszy okres życia! Świat obdarza studentów olbrzymią ilością możliwości, które mogą być pięknymi przygodami i jednocześnie świetnym doświadczeniem zawodowym. Unia Europejska oferuje wiele finansowanych programów dla młodych ludzi. Grzech nie skorzystać! Wyjazd na wymianę Erasmus+ na pół roku to prawdziwa szkoła życia. Ten wyjazd zmienił moje postrzeganie świata. Jestem bardziej odważna, pewna siebie oraz świadoma ile nauki i możliwości jeszcze przede mną. Erasmus + pobudził moje ambicje i apetyt na rozwój. Polecam także, aby zapoznać się z ofertą praktyk oraz krótkich projektów Erasmus+.

No dobrze, a co dalej ? Jakie masz plany na przyszłość ? Bo pewnie są one bardzo barwne, obił mi się o uszy pomysł z wyjazdem na podwójny dyplom do Anglii i Niemiec, na czym to polega? I jak można dostać się do takiego programu?

W trakcie pobytu w Paryżu, zachwycona międzynarodową edukacją, postanowiłam zaaplikować na podwójne studia magisterskie na kierunku Global Studies w ramach programu Erasmus Mundus. To program Unii Europejskiej, który jest stworzony jest przez konsorcjum uczelni z całego świata. Program trwa 2 lata, każdego roku studiuje się na innej uczelni i kończy studia w dwoma dyplomami magisterskimi. Konkurencja jest duża, a wymagania wysokie, ale moim zdaniem jest to w zasięgu każdego ambitnego studenta. Dużym atutem jest możliwość otrzymania dofinansowania na te studia. Zachęcam młodzież Fundacji Web-Korki do zapoznania się z tym programem! Ja będę studiować na Uniwersytecie Lipskim oraz na London School of Economics.

To naprawdę niesamowite, absolutnie popieram pomysł ! Co Cię motywuje najbardziej, aby zdobywać Świat? Bardzo Ci dziękuje, jesteś niezwykle odważna, inspirująca osoba! Trzymam kciuki za wszystkie Twoje plany i ogromnie cieszę się, ze pomimo tak napiętego grafiku znajdujesz czas dla drugiej osoby poświęcając się w 100% pro bono. Mogłabyś „latać”, a twardo stąpasz po Ziemi i jesteś świadoma potrzeb społecznych. Dziekuję za wywiad i cieszę się, ze mamy Cię na pokładzie

Dziękuję! Mam nadzieję, że młodzież z Fundacji Web-Korki wykorzysta powyższe informacje i zdobędzie odwagę do podróży i edukacji za granicą. Moją dużą motywacją jest chęć przygód, przeżycie barwnej młodości i poszerzania horyzontów. Lubię wszystko to, co stawia wyzwania i wymaga wyjścia ze strefy komfortu. Takie wyzwania mnie kształtują i zaczynam inaczej postrzegać świat. Jestem przekonana, że nasza społeczność uczniów może podbić świat!